Witamy na wspólnej stronie PSP 22 oraz PG 2 czyli ZSP nr 4 w Wałbrzychu!Witamy na wspólnej stronie PSP 22 oraz PG 2 czyli ZSP nr 4 w Wałbrzychu!::link do logowania do mobidziennka : https://zsp4walbrzych.mobidziennik.pl/dziennik

Aktualności

03 kwietnia 2017 20:26 | Aktualności

I Wałbrzyski Turniej Debat Oksfordzkich dla Gimnazjalistów

W dniu 28 marca 2017 w II Liceum Ogólnokształcącym im. H. Kołłątaja w Wałbrzychu odbył się I Wałbrzyski Turniej Debat Oksfordzkich dla Gimnazjalistów.

Debata oksfordzka powstała w środowisku Uniwersytetu Oksfordzkiego. Od kilku lat zdobywa popularność także w Polsce. Ma ścisłe zasady dotyczące czasu i sposobu dyskutowania, przede wszystkim charakteryzuje się wysoką kulturą prowadzenia sporu. Polega na tym, że dwa zespoły prowadzą spór na podany wcześniej temat. W każdym zespole są (zwykle cztery) osoby odpowiedzialne za: prezentację stanowiska, jego uzasadnienie, kontrargumentację i  podsumowanie. Nad całością czuwa powołany marszałek debaty. Wystąpienia debatantów ocenia trzyosobowe jury, biorąc pod uwagę przygotowanie merytoryczne i retoryczne drużyny. Każdy z mówców może otrzymać 30 punktów za pojedyncze wystąpienie.

 

W takich ramach, w pojedynkach na argumenty musiała zmierzyć się ze swoimi rówieśnikami drużyna naszego gimnazjum w składzie:

 

    Oliwia Kamasz(II b) – prezentacja stanowiska

    Laura Dabic ( IIb) – uzasadnienie stanowiska, argumentacja

    Wiktoria Jedraszczyk  ( IIb) – kontrargumentacja

    Kamila Szramel (III b) – podsumowanie

    Opiekun grupy - p.Anna Gruca -Stelmach

Nasza drużyna wygrała obie debaty w fazie wstępnej Turnieju, przekonując, że ludzkość powinna przejść na wegetarianizm i dowodząc, że pieniądze szczęście dają. Z największą liczbą punktów z grona sześciu debatujących szkół nasze mówczynie zameldowały się w półfinale.

W tej części turnieju tematy były już bardziej wymagające. Przekonywaliśmy, że polskie powstania narodowe  miały sens, a także broniliśmy tezy, że Polska powinna przyjąć walutę euro. Po zsumowaniu punktów drużyn półfinałowych okazało się, że nasze mówczynie  awansowały do finału.

 W I Wałbrzyskim Turnieju Debat Oksfordzkich dla Gimnazjalistów nasza drużyna zajęła więc III miejsce.

Na szczególne uznanie zasługuje Kamila Szramel  ( II miejsce ) oraz Wiktoria Jędraszczyk ( III miejsce )-  w kategorii ''najlepszej mówczyni turnieju''.

Był to nasz debiut w świecie debat - dlatego tym bardziej gratulujemy naszej drużynie.

Przeczytano: 442 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: