Witamy na wspólnej stronie PSP 22 oraz PG 2 czyli ZSP nr 4 w Wałbrzychu!Witamy na wspólnej stronie PSP 22 oraz PG 2 czyli ZSP nr 4 w Wałbrzychu!::link do logowania do mobidziennka : https://zsp4walbrzych.mobidziennik.pl/dziennik

Patron Publicznego Gimnazjum nr 2

Patronem gimnazjum od roku 2004 są Kawalerowie Orderu Uśmiechu.

Zapraszamy do obejrzenia filmu o powstaniu Orderu Uśmiechu (kliknij tutaj)

 

Orderu Uśmiechu nie byłoby... gdyby nie było Jacka  i Agatki.

No, chyba, że wymyśliłby go ktoś inny, ale wtedy order też byłby zupełnie inny.  Jego historia zaczęła się tak :
Dawno, dawno temu, bo w latach sześćdziesiątych  ubiegłego wieku, czyli trzydzieści parę  lat wcześniej, nie było kolorowej telewizji, kablówki i satelity. Ani  pilota, którym można by było skakac z kanału na kanał, żeby wybrać coś ciekawego do obejrzenia. Wieczorem, na czarno- białych telewizorach dzieci mogły oglądać tylko  „Dobranockę”. Występowały  w niej  dwie  kukiełki, dziewczynka i chłopiec, czyli Agatka i Jacek, które  odgrywały różne śmieszne scenki. Dzieciom w tamtych czasach bardzo się ten program podobał. 
Pewnego razu pisarka  Wanda Chotomska, autorka książeczek dla dzieci, która wymyślała historyjki z Jackiem i Agatką, spotkała się z chorymi dziećmi w  szpitalu rehabilitacyjnym w Konstancinie  pod  Warszawą. Kiedy zaczęli rozmawiać o różnych śmiesznych i zwariowanych przygodach Jacka i Agatki jeden z chłopców nagle powiedział, że on to by chętnie dał  Jacusiowi jakiś medal albo order. Dlaczego tylko Jacusiowi, a nie obojgu, bo przecież wspólnie  zabawiali   i rozśmieszali dzieci – tego nikt nie wie.  Może  chłopiec był antyfeministą i nie lubił nawet małych kobiet? Tego jednak nie udało się ustalić, podobnie jak i nazwiska  chłopca.
O tej propozycji  chłopca wspomniała pani Chotomska,  ot tak sobie, mimochodem, w wywiadzie  udzielonym  z okazji  5 rocznicy  ukazywania się w TV Jacka i Agatki.  Wydrukowany on  został w październikowym numerze „Kuriera Polskiego” w 1967 roku. Ale dziennikarka, która  go przeprowadzała, pani Zofia Zdanowska, nie potraktowała  marzenia chłopca obojętnie. Powiedziała o nim kierownikowi działu łączności z czytelnikami redaktorowi Włodzimierzowi Karwanowi,  a on wpadł na pomysł, aby stworzyć dziecięce odznaczenie. Bo niby dlaczego dzieci  nie mogłyby nagradzać dorosłych. Doskonale wiedzą, kto jest ich prawdziwym i najlepszym  przyjacielem, okazuje im serce, daje radość. Przecież nikt i nigdzie nie ustalił, że tylko dorośli mają prawo do przyznawania rozmaitych odznaczeń.
Tak narodziła się idea Orderu Uśmiechu. Dziennikarzom „Kuriera Polskiego bardzo się  spodobała, ale ponieważ miał to być order nadawany przez dzieci uznali, że  należy  je zapytać, czy chcą mieć swój order i jak go sobie wyobrażają.
I oto kilka dni później, w telewizyjnej dobranocce, Jacek i Agatka opowiedzieli, że jest pomysł stworzenia orderu, który nadawałyby tylko dzieci  i tylko  tym dorosłym, których uznaliby za swych najlepszych przyjaciół.  Jeśli więc podoba im się ta propozycja niech wezmą  udział w konkursie na projekt Orderu Uśmiechu, a  swoje listy wyślą do redakcji „Kuriera Polskiego”.
No i się zaczęło.  Jeszcze nigdy żadna redakcja nie została zasypana taką masą  korespondencji. Poczta dostarczała i dostarczała ogromne  wory listów.  W sumie było ich 44 tysiące.  We wszystkich dzieci popierały pomysł Orderu Uśmiechu i pisały albo rysowały, jak powinien wyglądać. Najwięcej dzieci  chciało, żeby był w kształcie serca albo słońca. Ciężkie zadanie miało jury pod przewodnictwem wybitnego rysownika Szymona Kobylińskiego, żeby przejrzeć  projekty i wybrać taki, który mógłby  posłużyć za wzór dla orderu.  Najbardziej spodobał się ten wymyślony przez 9 -letnią Ewę Chrobak z Głuchołaz,  przedstawiający uśmiechnięte słoneczko.  I właśnie to słoneczko jest  do dziś na Orderze Uśmiechu.
Wkrótce zaczęły napływać wnioski, w których dzieci zgłaszały swych kandydatów do Orderu  Uśmiechu. Trzeba je było  dokładnie przeczytać, a jeśli było w nich coś niejasnego także sprawdzić. Ktoś to musiał robić. Powołano więc Kapitułę Orderu Uśmiechu złożona z osób, do których można było mieć pełne zaufanie. Na jej przewodniczącego wybrana została znana i uwielbiana przez dzieci pisarka Ewa Szelburg - Zarembina.
Na jesieni 1968 roku odbyło się posiedzenie Kapituły, na którym  w imieniu dzieci przyznano po raz pierwszy to odznaczenie.  Wyróżnionym nim osobom przysługiwał tytuł Kawaler Orderu  Uśmiechu.   Kawalerem z  legitymacją  numer 1 został  prof. dr Wiktor Dega, światowej sławy chirurg ortopeda z  Poznania, któremu tysiące dzieci zawdzięczały zdrowie a nieraz i życie.  W czasie uroczystości dekoracji Orderem Uśmiechu był pasowany czerwoną różą i musiał wypić  puchar kwaśnego  soku z cytryny i w dodatku uśmiechnąć się. Ta ceremonia też obowiązuje do dziś.
Od tej pory dwa razy w roku – w  pierwszym dniu wiosny i w ostatnim dniu lata zbierała się Kapituła, aby zatwierdzić kolejnych Kawalerów Orderu. Informacje z posiedzeń Kapituły  i relacje z uroczystości dekoracji tym odznaczeniem  regularnie ukazywały się w „Kurierze Polskim”. Bardzo  dbał o to Cezary  Leżeński,  redaktor naczelny  tej gazety, zarazem   najpierw wiceprzewodniczący  Kapituły, a od 1976 roku jej przewodniczący.  W 1977 roku rozpoczął on  starania o to, by polski order ustanowiony przez polskie dzieci zyskał  międzynarodowe znaczenie, zwłaszcza że nadawany już był obcokrajowcom. Pojechał nawet do Nowego Jorku i podczas sesji  ONZ wygłosił przemówienie w tej sprawie. Te zabiegi,  poparte jeszcze  jeszcze przez  Henry’ego  R. Labouisse’a,  dyrektora generalnego UNICEF, przyniosły efekt.
W 1979 roku, ogłoszonym przez ONZ Międzynarodowym Rokiem Dziecka, sekretarz generalny ONZ Kurt Waldheim  nadał Orderowi Uśmiechu międzynarodową rangę. Przewodniczący Leżeński zdołał jeszcze zwołać w 1980 roku pierwsze posiedzenie już Międzynarodowej Kapituły, na które przyjechali do Warszawy m.in.  Peter Ustinow, znany aktor z Wielkiej Brytanii, Niki Goulandris, armatorka z Grecji, Sergiusz  Obrazcow, wybitny artysta Teatru Lalek z ZSRR, Efua T. Suntherland,  obrończyni praw dzieci z Ghany. Ale już w następnym, w 1981 roku, w związku ze stanem wojennym  został  usunięty ze stanowiska redaktora naczelnego ”Kuriera Polskiego” oraz z Kapituły. Jego następca Radosław Ostrowicz  dbał o to, by dzieci nadal mogły przyznawać  Order Uśmiechu , kiedy jednak i jego odwołano z tego stanowiska, kolejny redaktor naczelny” Kuriera” w styczniu 1991 roku po prostu zawiesił działalność Kapituły, nawet nie wyjaśniając dzieciom powodu tej decyzji.
Wkrótce jednak dla Orderu Uśmiechu  nastały dobre chwile. W sądach można  było rejestrować rozmaite organizacje. Kilka osób z dawnej Kapituły postanowiło więc  stworzyć samodzielne stowarzyszenie. Decyzją sądu z dnia 16 listopada 1992 roku powołane zostało do życia  Stowarzyszenie Kapituła Orderu Uśmiechu. Od tej pory istnienie Kapituły jest niezależne od jakichkolwiek zmian personalnych czy wahań politycznych, jak to było poprzednio. Na czele tej nowej Kapituły, jako jej kanclerz, stanął Cezary Leżeński, pisarz i dziennikarz, autor wielu książek dla dzieci i młodzieży.
Kapituła odzyskała swój międzynarodowy charakter. W jej gronie, liczącym obecnie 55 osób, zasiadają przedstawiciele Anglii, Argentyny, Australii. Białorusi, Belgii, Francji, Izraela, Jugosławii, Kanady, Niemiec, Rosji, Tunezji Ukrainy, USA, Węgier i Włoch.  Obok księdza katolickiego jest pastor ewangelicki, obok rabina- mułła islamski, obok księdza prawosławnego – lama buddyjski. Wszyscy obradują w zgodzie,  bo najważniejsze jest dobro dzieci, a nie poglądy polityczne, wyznanie religijne, narodowość, rasa.  Za tolerancję, wyrozumiałość i życzliwość, Międzynarodowa Kapituła Orderu Uśmiechu wyróżniona została w 2001 roku Medalem Za Zasługi dla Tolerancji.
Do tej pory od chwili nadania pierwszego Orderu Uśmiechu, dzieci  nagrodziły nim prawie 700 osób z ponad 30 krajów świata. Wśród Kawalerów Orderu Uśmiechu są takie osobistości jak : Ojciec Święty Jan Paweł II i zwierzchnik Kościoła buddyjskiego w Tybecie Dalajlama, Matka Teresa z Kalkuty, Tove Janson- twórczyni Muminków i Astrid Lindgren –autorka Pipi Langstrum, królowa Szwecji Sylwia , prezydentowa RP Jolanta Kwaśniewska, pisarka Ewa Szelburg – Zarembina, piosenkarki Majka Jeżowska i Eleni, Pan Yapa, Marek  Kotański - twórca Monaru i Markotu, Andrzej Kieruzalski - twórca i kierownik Zespołu „Gawęda”,  a od września 2002 roku także  Joanne Rowling, autorka „Harry’ego Pottera” i wiele innych osób, nie aż tak powszechnie znanych, ale nadzwyczaj wielkiego serca.
W 1996 roku odbył się Pierwszy Światowy Zlot Kawalerów Orderu Uśmiechu.  Na miejsce spotkania wybrana została Rabka, znane uzdrowisko dziecięce, któremu władze państwowe przyznały na wniosek uczestników zlotu  tytuł „ Miasto dzieci świata”.  Takich zlotów odbyło się jeszcze dwa.
W 2003 roku  minie 35 lat od chwili powołania tego odznaczenia. Już przygotowywane są różne uroczystości z okazji tego jubileuszu. Nie zdradzając tajemnicy  powiemy tylko, ze planowane jest otwarcie Muzeum Orderu Uśmiechu w nowej siedzibie.  Oczywiście w Rabce. Na terenie Parku Rozrywki  „Rabkoland”.  Będzie można w nim obejrzeć m.n. scenkę dekoracji orderem, a przedstawiające ją postacie będą wyglądać jak żywe.

 

  

JAN PAWEŁ II

 


 

DALAJLAMA


 

JACEK KUROŃ


 

MAJKA JEŻOWSKA

 


 

RYSZARD RYNKOWSKI

 


 

HANNA I ANTONI GUCWIŃSCY

 


 

STEVEN SPIELBERG


 

ZAPRASZAMY DO GALERII KAWALERÓW ORDERU UŚMIECHU. TUTAJ KLIKNIJ


 

Order Uśmiechu otrzymali:

1. Abdullah Ibn Abdul Aziz Al Saud
2.    Adamczak Stanisław
3.    Adamczewska Genowefa
4.    Adamska Liliana
5.    Adzick N. Scott
6.    Ajmatow Czingiz
7.    Akajewa Majram
8.    Albingier Alfreda
9.    Aleksadrzak Stanisław
10.    Andrukiewicz Ryszard
11.    Antoszewski Hubert
12.    Arendalski Andrzej
13.    Artemska Beata
14.    Audycka Elżbieta
15.    Aufderhaar Jan Hendrik
16.    Awgulowa Janina
17.    Bagińska Zofia
18.    Bajda Barbara
19.    Bajerska Grażyna
20.    Balcerowski Tadeusz
21.    Bałanda Franciszek
22.    Baranowski Henryk
23.    Barthel Gunter– Lwowna
24.    Barto Agnija – Lwowna
25.    Baszniak Janusz
26.    Beblik Jerzy
27.    Behrendt Gerhard
28.    Bejgier Stanisław
29.    Bekasiak Józef
30.    Berek Jerzy
31.    Berger Małgorzata M.
32.    Bertasz Wasyli
33.    Berting van Meer Riet
34.    Biczuja Nina
35.    Berwid Małgorzata
36.    Bieniek Jan
37.    Bieńczak  Gabriela
38.    Bigosińska Maria
39.    Binertowie Alicja i Andrzej
40.    Bliżanka – Bielińska Maria
41.    Błaszczyszyn Janina
42.    Błeńska Wanda
43.    Bobek Danuta
44.    Bochniak Bolesław
45.    Bochniak Izabela
46.    Bodalski Jerzy
47.    Bombicka Alicja
48.    Bońkowski Witold
49.    Borhardt Erich
50.    Borkowska Waleria
51.    Borkowski Henryk
52.    Borodzicz Wirginia
53.    Borowski Marek
54.    Borowski Henryk
55.    Bortkiewicz Elżbieta
56.    Bossey Assen
57.    Boukef Maria
58.    Bouquet Karol
59.    Brandt Aleksander
60.    Broszkiewicz Jerzy
61.    Broś Tadeusz
62.    Brzewski Zenon
63.    Buqvet Carol
64.    Burcan Mariola
65.    Burek Wanda
66.    Burzyński Zbigniew
67.    Burża Kazimierz
68.    Bzdyra Mirosław
69.    Capała Antoni
70.    Carter Gordon
71.    Caugvil Jacqvelina
72.    Celmer Antoni
73.    Centkiewicz Alina
74.    Centkiewicz Czesław
75.    Centkowska Stanisława
76.    Chirac Bernardette
77.    Chlebda Jacek Stanisław
78.    Chmielewski Henryk Jerzy
79.    Chmielowski Bogusław  
80.    Chodzinikolau Nikos
81.    Cholewiak Alfred
82.    Chotomska Wanda
83.    Chowańska Krystyna
84.    Christian i Maria des Pallieres
85.    Chrobak Ewa
86.    Chrobok Maksymilian
87.    Chrościcki Antoni
88.    Chrząścik Cecylia
89.    Chudy Tadeusz
90.    Chwiałkowski Grzegorz
91.    Cielątkowska Barbara
92.    Cichowicz Krystyna (siostra Alojza)
93.    Ciuk Henryk
94.    Clinton Bill
95.    Clinton Hillary
96.    Cozaca Tadeusz
97.    Csorba Tibor
98.    Ctvrtek Vacław
99.    Czapliński Tadeusz
100.    Czarnuch Zbigniew
101.    Czartoryska Cecylia
102.    Czechowski Wiktor
103.    Czekała Franciszek
104.    Czernicka Zofia
105.    Czerwińska-Twarowska Krystyna
106.    Czerwińska – Szaflarska Mieczysława
107.    Czerwińska Maria
108.    Czerwiński Józef
109.    Czugajewski Stefan Ryszard
110.    Czyżycki Wacław
111.    Czyżykowska – Karczewska Maria
112.    Dados Ewa
113.    Dalajlama XIV
114.    Danielski Aleksy
115.    Dąbrowska Danuta
116.    Dega Wiktor
117.    Dekers Christien
118.    Dencikowski Zdzisław
119.    Deptuła Kazimierz
120.    Dębkowska Barbara
121.    Dijkhuis Garardus Mattheus Adolf
122.    Ditrich Georg
123.    Dobosiewicz Halina
124.    Dobromilski Włodzimierz
125.    Dobrosz Janusz Karol
126.    Domagalik Janusz
127.    Dowlasz Grzegorz
128.    Dowlasz Weronika
129.    Drozdowska Barbara
130.    Drożdż Józef
131.    Dróżdż Piotr
132.    Dróżdż Tadeusz
133.    Duda Andrzej
134.    Duffner Herbert ks
135.    Dumieński Mieczysław
136.    Dziura Maria
137.    Dworak Zbigniew Kazimierz
138.    Dworakowska Anna
139.    Dymna Anna
140.    Dziekańska Danuta
141.    Dzik Grzegorz
142.    Dzikowski Krzysztof
143.    Dziopa Jerzy
144.    Eareckson Jony – Tade
145.    Eckert Alex
146.    Fahle Irena
147.    Falski Marian
148.    Feszt Timea Diana
149.    Fiedler Arkady
150.    Fiedułowa Aleftina Wasilewna
151.    Fine Richard
152.    Fiore Benjamin
153.    Fisher Roger
154.    Formanowicz Anna
155.    Fornalik Jerzy
156.    Franckiewicz Jerzy
157.    Francuz Jan Janusz
158.    Francuz Władysława Maria
159.    Fryczyński Stanley
160.    Gabe Dora
161.    Gargol Mariusz
162.    Garszczyński Franciszek
163.    Garścia Janina
164.    Gawron Stefan
165.    Gellert Jan
166.    Gellner Dorota
167.    Gerlecka Elżbieta
168.    Gierczyk Kazimiera
169.    Gierek - Łapińska Ariadna
170.    Gil Marian ks.
171.    Glinkowski Julian
172.    Gocoł Genowefa
173.    Gondek Krystyna
174.    Goulandris Angelos
175.    Goulandris Niki
176.    Góralówna Maria
177.    Górniak Jadwiga
178.    Grabiański Janusz
179.    Grabowiecki Julian
180.    Grabowska Danuta Maria
181.    Grabowski Andrzej
182.    Grabowski Zbigniew
183.    Gradowski Krzysztof
184.    Grajkowski Zygmunt
185.    Grant James P.
186.    Graszczyński Franciszek
187.    Greluk Mirosław
188.    Gremnik Henrik
189.    Gremnik Sientie
190.    Griszuk Anatol
191.    Grochowska Marzena
192.    Gruca Witold
193.    Gruszka Michalina
194.    Grzelak Jerzy
195.    Grzelak Zdzisław
196.    Grzesiak Zygmunt
197.    Grzybek – Kruszewski Władysław
198.    Grzymała – Siedlecki Bohdan
199.    Gulbinowicz Henryk ks. kard.
200.    Gucwińscy Hanna I Antoni
201.    Gutry Maria
202.    Gyorgyne Katalin Jahn
203.    Habich Barbara
204.    Halasz Judit
205.    Halec Franciszek
206.    Halt Irena i Stefan
207.    Hamerski Jerzy
208.    Han – Ilgiewicz Natalia
209.    Hanas Jan
210.    Haniaczyk Zygmunt
211.    Hanin Ryszarda
212.    Karolina de Hanovre
213.    Havlova Dagmara
214.    Hansheins Reinbrecht
215.    Heijnen Hubertus
216.    Hejmo Konrad ks.
217.    Helak Franciszek
218.    Helak Helena Jadwiga
219.    Hendriks Sief
220.    Herman Zbigniew
221.    Hermanowicz Henryk
222.    Hermaszewski Mirosław
223.    Hitchcock Josef F.
224.    Hoenl Danuta
225.    Holletschek Sylwia
226.    Holletschek von Manfred
227.    Hosokawa Mariko
228.    Hrabar Roman
229.    Hunya Jolan
230.    Ian Kiernan (Australia)
231.    Ibek Wiesław
232.    Idziałkowski Zbigniew
233.    Ilizarow Gawrił Abramowicz
234.    Iwaki Setsuko
235.    Iwanowa Maria
236.    Izak Sławomir
237.    Jakubowski Marek
238.    Jan Paweł II
239.    Janaszek Piotr
240.    Janik Maria
241.    Janikovszky Eva
242.    Jankiewicz Leszek
243.    Jankowiak Zofia
244.    Jankowski Bogusław
245.    Jankowski Stanisław
246.    Janowska - Zabłocka Alina
247.    Janowski Zbigniew
248.    Jansson Tove
249.    Januszewicz Paweł
250.    Januszewska Hanna
251.    Januszko Sabina
252.    Jańczak Krzysztof „Pan Yapa”
253.    Jarochowska Maria Magdalena
254.    Jaros Paweł
255.    Jarosiński Mirosław
256.    Jaroszewska – Kościuszko Barbara
257.    Jaroszewski Franciszek
258.    Jaskólska Danuta Janina
259.    Jasny – Mazurek Jadwiga
260.    Jastrząb Jadwiga Maria
261.    Jaworska Bogusławska Janina
262.    Jedliński Jerzy Maria
263.    Jeż Ignacy ks. Bp
264.    Jeżowska Majka
265.    Jozajtis Edward
266.    Jungowska Adela
267.    Jurasz Janusz
268.    Jurgielewiczowa Irena
269.    Jużykiewicz Henryk
270.    Kaczmarski Maciej
271.    Kaczyński Bogusław
272.    Kaiser Zofia
273.    Kajibas Eva Katalin
274.    Kalicki Tadeusz
275.    Kamionka Tadeusz
276.    Kapherr von Hoffman Siegfried
277.    Karczewska Krystyna
278.    Kasprzak Józef
279.    Kaszczyc Romana
280.    Kąkolecka Irena
281.    Kątna Mirosława
282.    Keith Louis G.
283.    Kelli Burns
284.    Kempka Dorota
285.    Kenndy – Shriver Eunice
286.    Kern Ludwik Jerzy
287.    Kędzia Alicja
288.    Kępa Eugenisz
289.    Kęstowicz Zygmunt
290.    Kiełek Ryszard
291.    Kieruzalski Andrzej
292.    Kilian Adam
293.    Klementowski Władysław
294.    Klim Franciszek
295.    Klimaszewski Zenon
296.    Klimaszyk Maria
297.    Klinik Jerzy
298.    Klinowska Władysława
299.    Kłoszewska Rita Lidia
300.    Knap Aleksander
301.    Knura Teresa
302.    Knysz Tadeusz
303.    Kober Stanisław
304.    Kobus Bolesław
305.    Kobus Kazimierz
306.    Kobyliński Szymon
307.    Kocielińska Danuta Maria
308.    Kocieliński Roman
309.    Kolecki Jerzy
310.    Kołak Wiesław
311.    Kompała Henryk
312.    Konarzewski Stanisław
313.    Konopiński Lech
314.    Konters Wim
315.    Kopacka Stanisława
316.    Koprowski Hilary
317.    Korgol Andrzej
318.    Korkuć Władysław
319.    Kornatowska Irena
320.    Kostecki Władysław
321.    Kostewicz Zbigniew
322.    Kostrzewski Zenon
323.    Kotański Marek
324.    Kotas Jan
325.    Kotienoczkin Wiaczesław
326.    Kowalczykowa Maria
327.    Kowalska Janina
328.    Kowalski Stanisław
329.    Kowalski Szczepan
330.    Kownacka Maria
331.    Kozłowska Wiera
332.    Kozłowski Mieczysław
333.    Kozłowski Witold
334.    Kozyr Margarita
335.    Koźmińska Irena
336.    Krajewska Wiesława
337.    Krajnik Józef
338.    Kraus Antoni
339.    Krupa Stanisław
340.    Krupska Daniela
341.    Kruszewski Władysław
342.    Krychowski Lech
343.    Kryńska Maria Ewa
344.    Krzyk Roman
345.    Krzywiński Stanisław
346.    Księżopolski Bronisław
347.    Kubala Adela
348.    Kuczyńska Władysława
349.    Kuczyński Czesław
350.    Kukuryka Stanisław
351.    Kulig Marian
352.    Kulmowa Jolanta
353.    Kuńska Jolanta
354.    Kuroń Danuta
355.    Kuroń Jacek
356.    Kurp Jan
357.    Kuryło Weronika
358.    Kuziemski Kazimierz
359.    Kwaśniewska Jolanta
360.    Kwaśniewski Aleksander
361.    Kwiatkowska – Tulczyńska Hanna
362.    Kwiatkowska Irena
363.    Kwiatkowska Małgorzata Wiktoria
364.    Kwiatkowski Andrzej Marek
365.    Kwiecień – Dziopa Krystyna
366.    Kwieciński Stanisław
367.    Labouisse Henry R.
368.    Lach Antoni
369.    Lackowski Marian
370.    Lawera Edward
371.    Lazari Irena
372.    Lech Otta
373.    Leczykiewicz Henryk
374.    Lećkowski Jan
375.    Lenartowicz Ryszard
376.    Lengren Zbigniew
377.    Levenberger Paul
378.    Lewicka Lidia
379.    Lewińska Halina
380.    Leżeński Cezary
381.    Lic Halina
382.    Lindgren Astrid
383.    Litwiński Jan
384.    Lobrow Czesław
385.    Lubicz – Kirszke Halina
386.    Lubieniecki Zygmunt
387.    Lubicky John
388.    Ludwicka Roma
389.    Ludwiczak Jacek
390.    Luedkowa Janina
391.    Łankowska Teresa
392.    Łopatkowa Maria
393.    Łuczak Alojzy Andrzej
394.    Łyczek Henryk Józef
395.    Łyczko Maria
396.    Macharski Franciszek ks. Kard.
397.    Machno Abramowicz Aleksiej
398.    Machowiak Stanisław
399.    Machulska Halina
400.    Maciejewska Kurzawa Grażyna
401.    Mackiewicz Jadwiga
402.    Maćkowiak Henryk
403.    Madys Edward
404.    Maffay Peter
405.    Majewska Aleksandra
406.    Makarewicz Waldemar
407.    Malanowska Leokadia
408.    Malec Bolesław
409.    Malecka Maria
410.    Maliszewski Wacław
411.    Malkovych Ivan
412.    Małachowski Krzysztof ks.
413.    Mandryga MIrosław
414.    Marchewicz Czesław ks. „Kuba“
415.    Marchocki Edward
416.    Marchow Marian Fryderyk
417.    Marciniak Tadeusz
418.    Marciniak Włodzimierz
419.    Margolis – Edelman Alina
420.    Marinho Roberto
421.    Markuszewska Irena
422.    Martic Andelka
423.    Mateja Józef
424.    Matka Teresa z Kalkuty
425.    Mayer sir Robert
426.    Mech Zdzisław Leszek
427.    Mendak Adam
428.    Meysztowicz - Stanisławska  Mira
429.    Michalak Marek
430.    Michalik – Tałuć Maria Teresa
431.    Michałkow Sergiej Władymirowicz
432.    Miętus Eugeniusz
433.    Miklaszewski Gwidon
434.    Mikołajczyk Henryk
435.    Mikołajczyk Maria
436.    Mikulski Mirosław ks.
437.    Milke Wacław
438.    Miller Leszek
439.    Mirecka-Ploss Kaya
440.    Misiorny – Fitz Maria
441.    Młynarska Agata
442.    Moerman Canon Joseph
443.    Monfils Epouse Wolfs Maria Teresa
444.    Mooren Bert
445.    Mordak Bronisław
446.    Moroz Henryk
447.    Mossakowska Bibiana
448.    Mostowski Benon
449.    Moś Ignacy
450.    Mroczkowski Bolesław
451.    Mrugalska Krystyna
452.    Murzyn Stanisław
453.    Musierowicz Małgorzata
454.    Muskus Irena
455.    Muszyński Heliodor
456.    Nagłowska Elżbieta
457.    Należyty Maria
458.    Nehrebecki Władysław
459.    Niedżwiecki Les
460.    Niziurski Edmund
461.    Nordlund Gunvor
462.    Nosek Zbigniew
463.    Nowak – Niechorański Mertin
464.    Nowak Arkadiusz ks.
465.    Nowak Danuta
466.    Nowak Henryk
467.    Nowak Joanna
468.    Nowak Józef
469.    Nowakowski Józef
470.    Nowakowski Tadeusz Konstanty
471.    Nowicki Wojciech
472.    Nowicki Roman
473.    Obergoso Alfredo
474.    Obrazcow Sergiej
475.    Obrenovic Rade
476.    Ochman Wiesław
477.    Ochojska Janina
478.    Okoń Longin Jan
479.    Okuszko Halina
480.    Oleksiuk Stanisława
481.    Oleszczuk Jan
482.    Oleszczuk Jarosław
483.    Olszewska Halina
484.    Orlik – Grzesik Andrzej
485.    Orlik – Grzesik Irena
486.    Orłowski Jerzy
487.    Ornowski Władysław
488.    Oses Edmund
489.    Ostrowski Zygmunt Leonidas  
490.    Osuch Edward
491.    Osuch Marian
492.    Otrębski Andrzej
493.    Owsiak Jerzy
494.    Ozaist Jan
495.    Ożogowska Hanna
496.    Pacławski Ryszard
497.    Paczkowski Stanisław
498.    Pagaczewski Stanisław
499.    Pahlawi Farah
500.    Pałac Aleksander
501.    Paluchowa Barbara
502.    Pałka Andrzej
503.    Panaś Barabara
504.    Panek Marian ks.
505.    Pantaleoni Helena
506.    Pańko Urszula
507.    Papuzińska Joanna
508.    Pasterny Erwin
509.    Pawlak Waldemar  
510.    Pawzun Janina
511.    Pepel Wincenty
512.    Perl Bolesław
513.    Persson Christina
514.    Perzyński Henryk
515.    Petri Zbigniewm Julian
516.    Pędziwiatr – Karbowska Halina
517.    Piecuch Leon
518.    Pieniak Andrzej
519.    Pieśniak Karol
520.    Pietrzyk Jan
521.    Pikuła Jacek
522.    Pilar Radek
523.    Piotrowska – Wesołowska Irena
524.    Ploch Leszek
525.    Płoskoń Maria
526.    Płoskoń Stanisław
527.    Pocztarski Sławomir
528.    Podgórski Wiesław
529.    Podrygałło Jadwiga Wanda
530.    Polkowski Tomasz
531.    Poniatowski Eugeniusz
532.    Porazińska Janina
533.    Pośrednik Leonora
534.    Potrykus Jan
535.    Preś Anna
536.    Prewysz – Kwinto Irena
537.    Pręgowski Zdzisław Jerzy
538.    Prochaski Adam
539.    Prokop – Kinicka Krystyna
540.    Pruszczyński Marian
541.    Przesmycka Henryka
542.    Przewłocki  Jan Józef
543.    Przybylski Jerzy
544.    Przybyłowicz Roman
545.    Przymanowski Janusz
546.    Puchalski Stanisłąw
547.    Puchała Jacek
548.    Pussak Kazimierz
549.    Putniković Drago
550.    Rabus Karl
551.    Sacchaliniuk Aleksandra
552.    Sadowczyk Danuta
553.    Sadżak Zofia
554.    Sagatowska Janina
555.    Sagi Tibor
556.    Sallai Melitta
557.    Samkuleviciene Stase
558.    Sándor Csekõ (Węgry)
559.    Sapiecha Maria krystyna
560.    Sapieżyna – Księżna Renata
561.    Sarah Ferguson, Księżna Yorku
562.    Saul-Kawka Danuta
563.    Sawicki Edmund
564.    Sawicki Piotr
565.    Sawczyńska - Łatyk Teodora
566.    Schutz – Bettwy Monika
567.    Seadu Arslanagiciu
568.    Sempolińska – Uzarowicz Jadwiga
569.    Sender Zdzisław
570.    Sendułka Zbigniew
571.    Serafinowicz Leokadia
572.    Shankar Pillai
573.    Shriver Sargent
574.    Siebe Gisela
575.    Sieniawska Maria
576.    Sieradzki Stanisław
577.    Sikirycki Igor
578.    Sikoń Adam
579.    Sikorska Stanisława
580.    Sikorski Stanisław ks.
581.    Sitkowski Krzysztof
582.    Skalski Stanisław
583.    Skibicka Teresa
584.    Skinder Lesław
585.    Skrodzki Sławomir
586.    Skrzypczyk Witold
587.    Słodowy Adam
588.    Słowińska Zofia
589.    Smagliński Henryk
590.    Smoczyńska Urszula
591.    Sobańska Felicja
592.    Sobiesiak Anna
593.    Sobis Edmund
594.    Sobis Stanisław Andrzej
595.    Sobol Robert
596.    Sochor Antoni
597.    Sokołowska Henryka
598.    Sokołowski Jarosław
599.    Solarczyk Zofia
600.    Soroko Ryszard
601.    Sośnierz Edward
602.    Speczik Stanisław
603.    Spicek Donka
604.    Spielberg Steven
605.    Sroczyńska Halina
606.    Sroczyński Zenon
607.    Stankiewicz – Kiełczewska Lidia
608.    Starmach Andrzej
609.    Steciak Wodzimierz
610.    Stefański Władysław
611.    Stevens Will
612.    Stępień Stanisław
613.    Stoop Johannes Walter
614.    Strachwitz von Wolfram Freiherra
615.    Strugała – Stawik Halina
616.    Stuligrosz Stefan
617.    Stypułkowska - Chojecka Maria "Kama"
618.    Strzemieczny Zbigniew
619.    Suchij Iwan Iwanowicz
620.    Sullivan James Herbert
621.    Sułek Zofia
622.    Sumiński Michal
623.    Suntherland Efua Theodor
624.    Suwiczak Krystyna Maria
625.    Swerdnyk Łarysa
626.    Syldatk Zdzisław
627.    Sylwia, Królowa Szwecji
628.    Szadkowski Stanisław
629.    Szafrańska – Słupecka Izabela
630.    Szarek Stanisław
631.    Szczepanik Lucjan SCJ
632.    Szczepańska Joanna
633.    Szczepański Jan
634.    Szczepski Olech
635.    Szczuka Jadwiga
636.    Szelburg – Zarembina Ewa
637.    Szilagyi Martha – Elizabeth
638.    Szklarski Alfred Benedykt
639.    Szlapiński Fred
640.    Szostak Sylwester
641.    Szperling Stanisław
642.    Szponder Stanisław
643.    Szrek Jacek
644.    Sztrumf Jadwiga
645.    Szubartowska Alicja
646.    Szubert Andrzej
647.    Szubstarska Regina
648.    Szuman Wanda
649.    Szustaczek Stella
650.    Szwalbe Stanisław
651.    Szydło Rudolf
652.    Szyfer Halina
653.    Szymańska Klara
654.    Szymańska Maria
655.    Szymański Tadeusz
656.    Szymura Karol
657.    Śliwerski Maciej
658.    Ścigacz Stanisława
659.    Ścigajło Dorota
660.    Ściwiarska Krystyna
661.    Śliwko Paweł
662.    Światkowski Lucjan
663.    Świątek Edward
664.    Świątkowski Janusz
665.    Świerz Stanisława
666.    Świtała Grażyna
667.    Świtek Ewek
668.    Tabjan Włodzimierz
669.    Taworski Tadeusz Maria
670.    Taylor Gregory Lawton
671.    Tazbirówna Wanda
672.    Ter – Grigorian Aszo
673.    Temanson Jerry
674.    Terlecki Władysław Antoni
675.    Timmler Jerzy
676.    Tomanek Zygfryd
677.    Tomaszewska Marta
678.    Tomaszewski Stanisław
679.    Tonase Nicolae
680.    Toniak Jan
681.    Trachimowicz Marian
682.    Trojanek Bogdan
683.    Trokenheim Marek
684.    Trombitas Jeno
685.    Trzeszczkowska Henryka Janina
686.    Twardowski Jan ks.
687.    Tylki Dariusz
688.    Tzoka Eleni
689.    Umiastowski Andrzej Marek
690.    Ural Yalvac
691.    Ustinow Peter
692.    Uziel Stanisław
693.    Ventre Meriele
694.    Viehoff Werner
695.    Vik Flo Anna Gerd
696.    Vioncet Maria – Claire
697.    Wachowicz – Napiórkowska Barbara
698.    Wala Czesław ks.
699.    Waldheim Kurt
700.    Waleriańczyk Seweryna
701.    Walsh Maria Elena
702.    Waśkowska Barbara
703.    Wawrzynowski Edmund
704.    Wąchała Halina
705.    Wegnerowski Bogdan ks.
706.    Weiss Marian
707.    Welczer Wacław
708.    Wencel Kokoszka Wanda
709.    Wenner J.
710.    Werbliński Witold
711.    Wesołowski Józef
712.    Weyssenhoff Antoni
713.    Węgrzyk Robert
714.    Wichrowska Grażyna
715.    Wiechowski Henryk Jerzy
716.    Wieczorek Janusz
717.    Wiertieim Sawielij Mosiejewicz
718.    Wierzcholska Ewa Marzena
719.    Witkowska Hanna
720.    Wojciechowski Andrzej
721.    Wojdak Jan
722.    Wojtasik Józef
723.    Wojtczak Jadwiga
724.    Wolfowa Wiesława
725.    Wolfs Marie Therese
726.    Woliniewska Matylda
727.    Wolniewicz Beata
728.    Wolniewicz Lucjan Ferdynard
729.    Woronin Marian
730.    Wośko Ignacy
731.    Woźniak Maria
732.    Wroński Waldemar
733.    Wróbel Antoni
734.    Wydrych Zygmunt
735.    Wysocki Adam
736.    Zaborski Robert
737.    Zagała Bolesław
738.    Zagórski Walery
739.    Zając Teresa
740.    Zaleski Tadeusz ks.
741.    Zapałowa Kazimiera
742.    Zapaśnik - Kobierska Maria Halina
743.    Zaranek Aleksander
744.    Zaremba Andrzej Wojciech
745.    Zarzecki Jean
746.    Zarzycki Daniel
747.    Zawadzka Elżbieta
748.    Zbączyniak Krzysztof
749.    Zbylut Bronisława
750.    Zdepska Eugenia
751.    Zdybał Tadeusz
752.    Zimiński Jerzy
753.    Ziobrowski Szczęsny
754.    Ziółkowska Maria
755.    Ziółkowski Zenon Józef
756.    Zitzman Jerzy
757.    Zwolska Alina
758.    Źrółko Maria
759.    Żak Małgorzata
760.    Żebrak Jerzy
761.    Żmuda Zbigniew
762.    Żukrowski Wojciech
763.    Żychowski Antoni