Poznawanie nie zna granic

Nasza szkoła wspólnie z Urzędem Miejskim w Wałbrzychu i z Urzędem Miasta Hradec Králové realizuje od października 2010 roku program polsko-czeskich wymian młodzieży ze szkół gimnazjalnych, pt. "Poznawanie nie zna granic".

W każdej wymianie uczestniczy 20 uczniów z Wałbrzycha oraz 20 uczniów z Hradec Králové. Udział w programie wymian młodzieży jest możliwy dzięki dofinansowaniu projektu przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska - Rzeczpospolita Polska 2007 - 2013.

Podczas pobytu w Polsce dzieci uczestniczą we wspólnych lekcjach z języka angielskiego, muzyki, sztuki, matematyki lub informatyki oraz w rozgrywkach sportowych. Zajęcia edukacyjne kończą się napisaniem testu wiedzy o Wałbrzychu. Najbardziej zaangażowani w zajęcia uczniowie mogą liczyć na atrakcyjne nagrody. Podsumowaniem dnia jest wieczorny wyjazd do Wodnego Centrum Rekreacji w Świebodzicach. Drugiego dnia pobytu uczniowie zwiedzają: Wałbrzyski Rynek, Zamek Książ, Stado Ogierów w Książu oraz Palmiarnię. Trzeci dzień pobytu zaplanowany jest w Karpaczu. Atrakcje turystyczne dla dzieci to: Muzeum Miniatur Zabytków Dolnego Śląska w Kowarach, Kościół Wang oraz Tor Saneczkowy "Kolorowa" w Karpaczu.

Podobny program uczniowie z polskich szkół realizują podczas pobytu w Republice Czeskiej. Pierwszego dnia odbywają się wspólne zajęcia szkolne, m.in. z języka angielskiego, muzyki, sztuki, matematyki lub informatyki oraz rozgrywki sportowe.

Zajęcia w szkole kończą się napisaniem testu wiedzy o Hradec Králové oraz wizytą na basenie. Dla najbardziej aktywnych uczestników zajęć edukacyjnych przewidziane są nagrody i upominki. Drugiego dnia młodzież zwiedza atrakcje Hradec Králové, np. elektrownię wodną Hučák, Park Jiráska, Katedrę Św. Ducha i Białą Wieżę oraz zoo w Dvůr Králové. Atrakcją trzeciego dnia jest wizyta w parku linowym oraz wyjście w góry Masywu Černá Hora.

ZAPRASZAMY DO GALERII ZDJĘĆ: KLIKNIJ